Thursday, January 19, 2006

Kanal 103 new site+new logo

Kanal 103, the radio station that broadcasts lofidelica, is celebrating its 15th birthday...

For this occasion, we are changing the look of the website

this is how the new website looks!and we need you for the new logo :)

this is the old logo:if you are into good music and graphic design, send your idea for a new logo to
info[at]kanal103.com.mk it will be seen supporting the best alternative events in Macedonia!

the deadline for submission is 15th February 2006

35 comments:

ana said...

ќе ти се убацам ја у инбокс со нешо.. нек пројдат само испитиве >:(

Etna said...

ee... calexico, pj harvey... iam edna lhasa koja mi beše uvezena baj a calexico fan... must have... ili simni ja ako imaš soulseek ili http://torrentspy.com/ili vatever... projdi na nmp.com.mk, a... hmmm.. sea na deviantart kje im objavam za logoto na dečkite... hiiiiigh

Etna said...

ama ova mi e omilen moment

"Kanal 103, the radio station that broadcasts lofidelica": )))

civ said...

layoutot на новиот сајт на 103јка е полош од предходниот.. Убаво е само тоа што го апдејтирате константно.. Ама мора да го смените, изгледа ко ко ко ко ....

Etna said...

civ, ti da si molčiš: )))))))
se zezam... pa mnogu ste strogi!!!

радосна врба said...

Fala etna :), osobeno za toa shto si prenela na deviantart, dosega ima prilicno mal odziv za logoto, kolku shto uspeav da razberam, i vo prilog e da ima poveke shto ke pridonesat, (osobeno ako im odi dizajn) pa da se napravi mozebi i izlozba i sl.

civ, ja samo recenzii ke gledam da pisuvam, drug se grizi za layoutot.

civ said...

е ако де се грижи друг... ти ќе му пренесеш :)

ајде рецензии пишувај полно да има :) саде напред!!

Игор Стојановски said...

Civ or whoever..

фала, фала навистина е грд, а не лош. Сеа тоа е толку сме имале време.Тоа е тоа.

Бујрум секој четврток( провери го терминот одамна не сум бил на факс) на Филозовски факс: предмет Естетика кај проф-док Иван Џепаровски па ќе дискутираме за категории убаво, грдо, убавина, комично, трагично ...

Дај ми да видам некои твои сајтови па да научам како треба да се направи убав сајт, ок?

civ said...

igortzhe... не употребив ниту лош, ниту грд....реков дека е полош од предходниот! Тоа што сте немале време не е моја работа... Јас го дадов моето мислење дека претходниот лејаут ми се допаѓаше повеќе, ништо повеќе!!

На нетов имаш убави сајтови, на пример: nmp.com.mk фантастичен е!

Јас ништо не сум направил така да немам со што да се фалам!

civ said...

ах заборавив, јас сум машинец и сум многу далеку за го посетам предавањето на дотичниот професор за кое не се сомневам дека е квалитетно... Ама јас дискутирав на таа тема многу одамна со мојот професор Сидо во корчагин кој е цар!! Доволно ми е тоа...

А јас тебе би те поканил на предавањето од господониот Dr. Prof. F. Indra па да дискутираме на темата дизајн на моторни возила... Па ќе го разглабаме дизајнот малку.. м?

this_boy said...

Brate mili, diskusijava...

Polosh sajt od originalniot na 103 ne mozze da ima taka da ova shto sega go gledam e samo chekor nanapred. Normalno sekogash ima prostor za podobro, no ne gledam potreba tolku da se mrchi bash vo ovoj moment koga noviot dizajn e star edvaj nekolku dena...

I dajte malku poopushteno so toa profesorite.

Sandra, kamo playlista od proshliot vikend? ;)

this_boy said...

I www.NMP.com.mk? Ova podolu treba da prenese nekakva poraka? Pretenciozno i ottamu ebano beznadezno...

Долгата грива на крилестиот ат што ја надлетува мојата тераса
Трепери како кученце при средба со злобна коска
Се обидувам да ја дофатам, да полетам, но не можам
Влечките можат да ми испаднат при скокот
И атот сигурно ќе одлета до некоја друга тераса
Ќе понесе некој друг.
Тоа не смее!
Отидов по мојата сачмарка.

Игор Стојановски said...

Go vidov NMB.com.mk
sajtot e zakon...

ama ima edna bitna rabota kanal103.co.mk e sajt za radio ti teknue?

mora da bide ednostaven i pregleden ... jebiga toa e toa.

vazi be kje dojdam ako predavanje ama ako e estetika.

se za cel da se podobri grozniot nov sajt na stotrojka...

Ja mislam de federfufnata na noviot
model na reno megan e zakon, mnogu ubava e da znaesh.:))))

dobro shto ti predaval Sido mnogu mu bese dobra onaa reklamana za keramidi... zakon:)))

Игор Стојановски said...

“мора да го смените?

еве одма идам да го мењам, само ти кажи сине...Пациент:)))

civ said...

извини ако го повредив егото на тој што го правел сајтот.. Еве ти нешто што јас сум направил http://www.plagij.at дури мислам дека те имаме и како почесен регистриран гостин тамо.. ама нејсе...

немам намера да се тегнам со тебе по блогови форуми итн... Работата е тоа што мене не ми се допаѓа, па ти нарекувај ме како сакаш...

поздрав и уште еднаш ќе речам само напред...

пушти си елиот смит и искулирај малце!!! опушти се!

радосна врба said...

civ, секоја чест за plagij.at ама ќе те цитирам тебе, кога изјавив дека на 103ка plagij.at им делува како ужасен, литиум-огласна-табла сајт...

: "БАШ МИ Е ГАЈЛЕ! БИТНО НА НАС ДА НИ СЕ СВИЃА "

Крај на дискусијата.

....this_boy, ќе објавам плејлиста во најскоро време, штом ја соберам од компјутерот таму...пуштав Amerie and stuff :))

civ said...

sandra: ако ви се допаѓа вам супер!! Терајте, мојата критика нека биде ете незнам кој ја ебе!! :)))
а за тоа дека плагиј.ат е огласна табла на литум не се сложувам.. Ама тоа е ваше мислење и ве послушавме па превземавме нешто :))))

Сега сме огласна табла на баба фест, на поинт бленк, на мугер фугер, на ин сејн, на тони китановски и ѓорѓи шаревски.. Нема везе убаво ни е... Посетеноста расте ние се радуваме!!! А вие со среќа со сајтот и саде напред...
Со среќа со ''вашето'' радио.. Јас мислев дека е на мртв али не било.. ете глеаш и од блоговиве нешто се учело... интерестинг...

ај и ја малце да те цитирам..
Тоа што е изложено пред јавноста автоматски е изложено и на критика дали тоа било позитивна или негативна...

анчекуе: сега те прочитав дека си ми пишала да молчам! :) еве се замолчувам пеер, да видев дека порано си ми го пишала тоа ич немаше да зборувам ;) се гледаме кај тебе на блог!

поздрав!!!

Игор Стојановски said...

Вкусови се во прашање, нели?
.
На негого му се свиѓа, на повеќето од багра.ор)не...ху гивс а а фак анивеј:)
али тоа јебига ќе гледаме да се подобри ..

Ако никот Цив тие е од пеачот на Горила бискитс, тогаш мислам дека ќе ти се допадне емисјата на 103 што ја водам вечерва од 9...

ај баш ќе го ставам и плагијат во линковите штета што немам место за банери али имам на мојот сајт, www.noisepoetry.co.sr штотуку го “шминкав“:)))ак сака ќе ти пратам кој банер...

нема намера да вреѓам ама I guess it ended up that way... не е его у питање, него кај нас луѓето го плукаат само она што ново се прави, на продуктивните луѓе, знеѓ се крија зад никови и само плукаат... а тоа што сајтот ни изгледаше ко да е од '97 нема везе нели?:) Можеби и е его у питање ама тоа е на оној што го остави тој полувостинит пост на багра... инаку го барав типот да се разбереме после недела дена собра храброст да прати мејл исто толку дебилен, така што не се замарајте со не продуктивни ликови...

Асасинациа на каректерот го викаа тоа Пропаганди...кога ќе се обидеш да направиш нешто што се разликува од милсењето на општата јавност....

абе се регистрирав на плагијат... само треба да упишам јузер и пасс и можам да оставам постови...

Сакам да се јавно разберам со “искерниот“ госодин Шон те Чува ...

Проклет балкaн -музика Дарко Маневски-мањо
Зборови -музика Ѓорѓи Шаревски и авторот на овој пост...:)))

Кредитс-никаде ги нема...

Знете ли дека Фрагмент никогаш не се распаднаа, никој од тројцата момци не ми има кажано дека свират без мене...

www.fragment.com.mk
ако и овој не ти се допаѓа имаме различни вкусови ептен...:)

инаку радиото не е ничиво, мислам дека е јавен сервис али ако ме прашуваш мене јас со пола од тие луѓе во редацијата имам спротивни ставови...:)

cool:)
Eliott Smith R.I.P.

"Tought you'd be looking for the next in line to love then ignore
put out and put away
and so you'd soon be leaving me alone like i'm supposed to be tonight,
tomorrow and everyday
there's nothing here that you'll miss
i can guarantee you this is a cloud of smoke
trying to occupy space
what a fucking joke
what a fucking joke
i waited for a bus to separate the both of us and take me off far away
from you 'cos my feelings never change a bit i always feel like shit i
don't know why i guess that i "just do"
you once talked to me about love and you painted pictures of
a never-neverland and i could've gone to that place
but i didn't understand
i didn't understand
i didn't understand
"

Се еееееееежам!!!!!!:)))))

civ said...

Вкусови се во прашање точно.... :)

Багра не читам...

Ако ме прашаш мене со искуство од федерфуфни :):)
би го баталил флешот иако гледам дека флеш ти прави мерак ;)
Овозможи им на луѓето како Сандра, ако го правиш ти, да можат на наједноставен начин да праават апдејт на определени секции..

Мене најискрено не ми се допадна деталот кога ќе преминеш преку линковите... :)))))) и што не се одвојуваат текстовие еден од друг.. незнам чудна работа е ова веб дизајн не е толку едноставно колку што си мислев... прегледност функционалност а сепак да биде убаво.. хм..

Никот civ ми е од еден мелодичен панк бенд од многу одамна што нормално се викаа civ. Горилаз ги поштувам, ќе пробам да го средам дома рутерот ми кој не пропушта порт 8000 за да можам да те чујам и да ме поздравиш ако не :)))))

прати banner плагиј.ат е секогаш отворен и расположен за дружба !!!

За радиото, тука прочитав на блогов на сандра, гледам што има од музика ново интересно итн итн итн..
и само ја корегирав информацијата дека днб.ком.мк е на мише ништо повеќе... уфо нит го знам нит го познавам нит сум го сретнал на нетов...

>Сакам да се јавно разберам со >“искрениот“ госодин Шон те Чува ...

Хахахаха караници во бендови јавно да се решавале, аман заман!!!

Дарко Маневски-мањо лаунчираше онлајн радио кое ќе го линкаме на плагиј.ат вечерва... Наскоро и плагиј.ат радио онлајн ќе ви правиме конкуренција на 103јка ;) бар за онлајн слушателите.. хехехехе

Кој видел аир од кредитс?!? или тапкања по рамо? м?

>www.fragment.com.mk
многу, многу повеќе ми се допаѓа од 103јка...

и така.. ете нау ви спик д сејм ленгвиџ!!!

поздрав, и твојот ново нашминкан сајт ми е поубав од 103јка ;)

поработи малце и прифаќај критики биле лоши биле добри ... нема везе.. интересно е тоа!!! Тинк абаут дет и готоо... Знам дека боли кога некој ќе ти се посере на трудот.. ама факит тоа е тоа..

поздрав.. и го живнавме блогов на сандра хахахаха хајт... поздрави и честитки

радосна врба said...

Вистинска критика може да даде поттик да се подобри нешто, сите што го слушаме и сакаме радиото имаме полно забелешки и критики во врска со определени недостатоци во Канал 103.

Ама оние „критики“ што ме вадат од такт се од типот „Ај да го претепаме веб дизајнерот, сајтот ви е јаден, радиото полно наркомани, све тоа треба да се забрани, срање сте“...

И уште ќе се најде некој стручњак тука да каже „Еве јас ќе се понудам да ви го направам сајтот, пошто ви е ептен срање“...

Вакви исфрустрирани напади ме вадат од такт!! Најчесто доаѓаат од луѓе кои се нереализирани и имаат потреба да скокаат врз некој за да се чувствуваат посилно. Не помагаат воопшто со своите критики туку само обесхрабруваат (А најосетливи се оние со најмногу потенцијал, помлади итн.)

Бидејќи конкретно во 103ка не работиме за пари, туку од ентузијазам, мислам дека е најбитно да си ја тераме сопствената замисла, сајтот се разбира ќе биде подобар, иако според мене тоа е само еден дел од радиото, има толку многу пострашни работи од е*аниот веб сајт таму...

И пак, на форумот на NME и уште еден, откако го открија веб стримингот на канал 103, добив пофалби и воодушевување од типот „камо кај нас да имаше локално радио што ќе направи осврт на бордс оф канада на утринска програма“

Канал 103 ја користи транзицијата, олабавените закони и дупки во системот, за да биде едно од најуникатните радио станици во цел свет.

(Да беше моја сопственост, веројатно ќе се вртеше Amerie многу, многу почесто...)

И стално сум воодушевена кога ќе ги видам моите слушатели, било машинци, филозофи, економисти, книжевници, стрип цртачи, згодни девојки што ми се јавуваат кога јавно ќе објавам брак со Stephen Malkmus :) итн. претежно паметни, убави луѓе за кои вреди да се има ентузијазам...

Ова е веројатно пост со најмногу коментари во историјата на овој блог :)))

civ said...

103јка беше институција... Многу работи се променети и тоа е факт... Не ги знам причините итн итн итн... и не навлегувам во тоа..

Како што реков има ентузијазам повторно да се врати онаму каде што треба и само напред итн итн..

За сајтот што се нуделе луѓе да го прават воопшто не го гледам како лоша идеја.. и самите кажувате дека немате време.. Можда тој што ви кажал така има повеќе време и добар концепт за 103јка сајт...

Инаку тоа дека само волонтерски работите (без хонорар) не значи дека тоа што го правите во 103јка не ви носи други придобивки али нема врска тоа е друга работа.. Што не ги инвестирате парите што ги заработувате од Џубокс или ПМГ колективот кога ќе настапи во папаја повторно во 103јка па да го кренете на нозе?!!? туку сакате пари од мтв епа нема .. јебига капитализам и тоа е тоа..
едно суб културно радио која има многу мала таргет група мора само да се снаоѓа!!! Тоа е факт.. Ме нервира само една работа во врска со 103јка моментално и тоа многууууу со ретки исклучоци ама тие се многу ретки.. Кај вас поготово помладите да кажам од 26-7 надоле.. Ако работите во 103јка незначи дека сте нај субкултурните луѓе во светот и да плукате на се што е наоколу, не значи дека сте единствените што сте ентузијасти и се трудите да направите нешто во или за субкултурата во македонија... Излезете од тие ваши 103јкашки кругови и гледајте малце и надвор од тој круг.. Ама нема врска селебритис постојат и во андерграунд круговите, така било и така ќе си остане тоа.. ама мене тоа нешто ми е многуууууу смешно!!!

Поздрав, и ова не го сфаќајте повторно како навреда или напад.. Едноставно тоа е тоа што јас кога бев пред скоро во македонија имав можност да го приметам...

P.S. сандра да не умре циганката што ве фалеше па мораш сама :).. Остави другите нека раскажуваат за вас!!!

хајт да поработам троа..

радосна врба said...

Ме боли глава веќе...Неможам да зборам во туѓо име, ама еве за себе, јас сум тежок сноб, ако не ти се свиѓа тоа, можеш секогаш да ја смениш фреквенцијата :)...


А тоа што го фалам радиото е бидејќи навистина го мислам тоа, и сум пред се фан, јас сум таму само еден ден од неделата, не сум ни уредник, нити го поседувам, пред да влезам во радиото, или да познавам било кој од 103кашите, значи кога бев основно школо, ми го смени животот и го обожавам.

103 не е само радио, тоа е стил на живеење. Неможеш да го осетиш тоа ако не си во Скопје...

Сериозно...ако продолжиме вака нема да има крај ова...

радосна врба said...

„За сајтот што се нуделе луѓе да го прават воопшто не го гледам како лоша идеја.. и самите кажувате дека немате време.. Можда тој што ви кажал така има повеќе време и добар концепт за 103јка сајт...“


....Глупост. Секој има право да си каже мислење, ама ние го правиме сајтот. Крај.

радосна врба said...

„Што не ги инвестирате парите што ги заработувате од Џубокс или ПМГ колективот кога ќе настапи во папаја повторно во 103јка па да го кренете на нозе?!!?“

Токму и тоа го правиме.

Опрема не паѓа од небо. А од мртв само ни ја крадат, така да...

Etna flexible scull said...

mene pa mi se dopadna kanal 103sajtot, i toa eve da gi isklučime estetskite kategorii, i da gi vklučime onie pravila za webdizajn(koi povtorno se na osnova na nekoi osnovni estetski pravila) i taka.

Etna said...

filip breeej:D što bidna, aj da dočitam diskusijava, pa words of advise for young ppl... pošto ja kompetentna: )))

Etna said...

eh.

sega mi e malku krivo što, štom ja vidov sandra "šakom u glavu" ja opaliv za nekoi raboti što gi znam, čat-pat... na pr."starata" postava od 103 kako razmisluva... deka 103stanalo klabersko radio, deka treba takeover, pa onaa pročuena rasprava u đuboxxx letoska, mite, dimitri from chair, vs oliver belopeta end šurbe... koga mite stana na toa separeto i ripaše luto...:D

nego sandra, igorče, ona što trebate da go sfatite,e deka site što se potrudile da dojdat ovde i da razmisluvaat za 103 se fanovi na toa radio... deka, jas koga bi trganla da kritikuvam ne bi bilo baš taka, i ne bi bilo baš kritika, tuku na suptilno:) stavanje do znaenje što i kako stvarno se slučuva... ne znam kako mora na vas toa da vi deluva, ama treba najracionalno da go skontate toa... ima lugje, ili eve, imaše eden lik koj mi dojde u klub i mi zboreše kako avtomatizirano sum igrala, a včera se izvinuvaše, ne mislel na igranjeto tuku na komunikacijata moja so lugjeto...
mojata reakcija voopšto ne beše defanziva, tuku razmisliv zošto taka razmisluva. do koja mera e vo pravo, i fak, što mu e motivot da mi doe na mene i da mi dava rivju... i smetam deka potpolno neopravdano beše i izvinuvanjeto. ama otprilika vaka mu rekov "ne mora da se izvinuvaš, skontav deka densam, bez da razmisluvam kako go pravam toa, pa outcome-ot kakov i da e e avtentičen" i tuka ne možam ništo... e. taka i vie. nema mesto za vregjanje i sjebuvanje. toa što može da se popravi, treba da se raboti na toa, toa što ne može- bože moj, ako toj što kritikuva može da pomogne - oprema, bilo što, da se smeni, ako e vo pravo, neka pomogne...
nema mesto za sueti, ili ego-tripovi, pošto tuka počnuva glavniot downward spiral... a e krajno prijatno, da se vidi, posledniov mesec dena kako se družam so nekoi od 103 crew-to pointenzivno so kolku entuzijazam i ljubov go pravat toa. tolku mnogu što sekoj pat koga sum iskritikuvala nešto me prži...

Игор Стојановски said...

Леелее едвај ги дочитав постовиве...

Цив, другиот Цив односно, бендот што ти се допаѓал е всушност волалот на Горила биститс - всушност бендот е он - CIV.

Само сака да укажам дека Шон е лажго и надувано его. Завчера ја Зависна листа кажа дека Фрагмент се минато а тој сеуште ги свири песинте и од Фрагмент и од Сајдвок( кои бај д веј не ги направи л тој), бенд од кој тој беше избркан 2000-та, па останавме само Мањо, Хисо , Јане и Јас. Го поканија на Зависна листа и покрај то шѕ ток јавно има сернено за 103-ка па сеа ти види дали сме елитисти или не?

Уосталом слушај ја мојата емисија и ќе видиш дека има во радиото и поинакви луѓе кои не си замислуваат деа се некои опасни фаци на “сцената“.
напротив емисии како Биро за јавни тајни, Лофиделика, Саудскејп, секнд јунтин се емисии на тотално опуштени луѓе јкои ги боли за јавниот статус и социјалнто ниво.

Поздрав чекај да најдам некој текст од Горила бискитс...:))
Ај ме мрзи....
Сандра фала ти за Брокен соушал син фантастични се...

Ти ако си сноб што да кажат безумните барбики кои се шетаат низ нашиов гоуст сити?

Закон си!

Игор Стојановски said...

еве ви добра тема за плагиј.ат

плагијатирство на македонските "со колд" панк бендови:

BLACK FLAG SIX PACK таму некаде '81
SIX PACK


$35 and a six pack to my name
SIX PACK!
Spent the rest on beer so who's to blame
SIX PACK!
They say I'm fucked up all the time
SIX PACK!
But I know they're a waste of time
SIX PACK!

I know it'll be OK
When I get a six pack in me, that's right

My girlfriend asked me which one i like better
SIX PACK
I hope the answer don't upset her
SIX PACK
I was born with a bottle in my mouth
SIX PACK!
Now I've got six so I'll never run out
SIX PACK!

I know it'll be OK
When I get a six pack in me, that's right

$35 and a six pack to my name
SIX PACK!
Spent the rest on beer so who's to blame
SIX PACK!
They say I'm fucked up all the time
SIX PACK!
But I know they're a waste of time
SIX PACK!
SIX PACK!
SIX PACK!
SIX PACK!


и ова:

Two sides - just for me [Selftitled] lithium

Тwenti five dolar and a six pack for my own
spend the res on beer so i can live my live
they say i am a loser all the time
get the fuck out of my site i don't want to listen

I know i'll be ok
I know Ill be al right
if a get a six pack in me

my girfrien asks wich one i like better
i hope the answer wont hurt to much
the say oh boy toy're gona die alone
but I was born with a bottle in my mouth...

е после 103ка криви за све барме не препишуваме текстови од култни панк бендови:)))))

civ said...

епа ете гледаш, ти викам јас се учело од блоговиве... незнаев дека тој цив е тој цив.. јас сум си цив цив одамниот.. овој од горилаз, не го познавам и така и така се крие позади цртани ликови ;) ...

ги почитувам горилаз и сето тоа.. ама не ме заинтересирале многу многу да навлегувам во нивните детали итн итн..Јас сум едноставно козумер на музика и тоа е тоа... :)))

поздрав,
филип

Etna said...

ja ja ja ja go znam civ od ehe-heeee
koa ne vozeše u mavrovo: )))

радосна врба said...

civ, ne se raboti za Gorillaz, for fuck's sakes

inaku:pc-to doma mi e na servis, playlistite ke pocekaat :(

civ said...

не сум прочитал како што треба.. дека се работи за некои си горила бискитс...

се извниувам фор гад сејк...

ајде да ти оздраве компјутерот побрзо... дај му фервекс на ладново не издржуваат ко што треба

Anonymous said...

[url=http://sexrolikov.net.ua/tags/Black/]Black[/url] Смотри и дрочи : [url=http://sexrolikov.net.ua/tags/%E4%EE%EB%E1%E8%F2%F1%FF/]долбится[/url] , это все Вы можете смотреть онлайн

Anonymous said...


Откликнитесь с перепиской тот человек, кто перенес такую болезнь- гнойный эпидурит. Особенно кто смог восстановиться
[url=http://mp3lists.ru/][color=#E4F4FE] [/color][/url]